Všeobecná a špeciálna časť kurzu – podrobný prehľad

Podľa aktuálne platného Zákona o športe a Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o odbornej príprave na nadobudnutie odbornej spôsobilosti v športe musí každý budúci tréner a inštruktor absolvovať dve časti kurzu a to všeobecnú a špeciálnu. Obe tieto časti sú organizované samostatne.

Pred prihlásením sa na špeciálnu časť je potrebné byť už prihlásený na všeobecnú časť a zároveň je potrebné mať uhradený poplatok za všeobecnú časť. Všeobecná časť sa na základe aktuálne vypísaných kurzov môže konať aj po špeciálnej časti.

Všeobecná časť kurzu

Všeobecná časť kurzu je organizovaná slovenskými vysokými školami. Táto časť sa nazýva všeobecná, pretože je rovnaká pre všetky športové odvetia. Okrem lyžovania a snowboardingu je to teda napríklad atletika, gymnastika, turistika a mnohé ďalšie. Všeobecná časť je výlučne teoretická.

Podmienkou na účasti na vzdelávaní organizovanom vysokou školou je ukončené stredoškolské vzdelanie. Zákon taktiež stanovuje nasledovné podmienky pre budúcich trénerov a inštruktorov:

• dovŕšený vek 18 rokov,
  • ukončené stredné odborné vzdelanie, úplné stredné všeobecné vzdelanie, úplné stredné odborné vzdelanie, vyššie odborné vzdelanie alebo vysokoškolské vzdelanie,
  • trestnoprávna bezúhonnosť ktorú vyžaduje práca v športe.
  • Obsahom všeobecnej časti pre jednotlivé špecializácie a kvalifikačné stupňe je:

Inštruktor športu 1. kvalifikačného stupňa:

3. regenerácia
    5. základy pedagogiky

Inštruktor športu 2. kvalifikačného stupňa:

3. regenerácia a hygiena
    5. pedagogika
    6. sociológia športu
    7. základy etiky športu
    8. teória a didaktika športu

Tréner I. kvalifikačného stupňa:

3. psychológia športu
    4. základy pedagogiky
    5. teória a didaktika športu

Tréner II. kvalifikačného stupňa:

3. diagnostika trénovanosti
    5. pedagogika športu
    6. základy etiky športu
    7. základy športu a práva
    8. teória a didaktika športu

Všeobecnú časť pre 1. kvalifikačné stupňe momentálne organizuje Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Prešovská univerzita v Prešove.

Všeobecná časť kurzu I. kvalifikačného stupňa

I. kvalifikačný stupeň – trénerské a inštruktorské kvalifikácie: Toto školenie je organizované online formou (dištančne). Najbližší termín je 12.04.-15.04.2023. Termín prihlasovania je do 22.03.2023 23:59. Cena tohto vzdelávania je 65€.

Všeobecná časť kurzu II. kvalifikačného stupňa

II. kvalifikačný stupeň – trénerské a inštruktorské kvalifikácie: Toto školenie je organizované online formou (dištančne). Najbližší termín je 15.04.-19.04.2023. Termín prihlasovania je do 22.03.2023 23:59. Cena tohto vzdelávania je 110€.

Kto musí a kto nemusí absolvovať všeobecnú časť kurzu?

Všeobecnú časť kurzu je potrebné absolvovať pri nasledovných kurzoch:

• Kurz inštruktora zjazdového lyžovania alebo snowboardingu 1. – 3. kvalifikačného stupňa
  • Duálny kurz inštruktora zjazdového lyžovania a snowboardingu 1. kvalifikačného stupňa
  • Snowboardová časť duálneho kurzu
  • Kurz trénera zjazdového lyžovania 1. – 3. kvalifikačného stupňa
  • Opravné skúšky
  • Pri vyššie uvedených kurzoch nemusia všeobecnú časť kurzu absolvovať osoby, ktoré úspešne absolvovali minimálne bakalársky stupeň štúdia na fakulte vysokej školy so zameraním na telesnú výchovu a šport. Všeobecnú časť pre rovnaký kvalifikačný stupeň nie je potrebné absolvovať viackrát. Pokiaľ ste sa napríklad minulý rok zúčastnili kurzu inštruktora zjazdového lyžovania 1. kvalifikačného stupňa a úspešne ste absolvovali všeobecnú časť kurzu, nemusíte túto časť absolvovať opäť ak sa chcete prihlásiť na akýkoľvek iný kurz inštruktora 1. stupňa (či už v rámci ZSL alebo v inej športovej oblasti).

Všeobecná časť kurzu NIE JE súčasťou nasledovných kurzov:

• Kurzy animátora
  • Doškoľovacie kurzy
  • Preškoľovacie kurzy
  • Workshopy
  • Kurzy rozhodcov
  • Špeciálna časť kurzu

Kurzy ZSL

Špeciálnu časť inštruktorských a trénerských kurzov zabezpečujú národné športové zväzy. Pre oblasť snežných športov je touto organizáciou Zväz slovenského lyžovania. Ako z názvu vyplýva, táto časť je odlišná pre každé športové odvetvie. Táto časť má praktický aj teoretický charakter. Špeciálna časť je ukončená teoretickou skúšku, skúškou z metodického výstupu a praktickou skúškou jazdy. Špeciálna časť inštruktorských kurzov zjazdového lyžovania 1. a 2. stupňa má trvanie 9 dní. Kurzovné týchto kurzov je od 351€. Prihlasovať sa môžete v sekcii KURZY . Pred prihlásením na špeciálnu časť kurzu je potrebné byť zaregistrovaný na všeobecnú časť kurzu a mať aj uhradený poplatok za všeobecnú časť.