WINTER WORLD MASTERS GAMES 2024 V LOMBARDII

V termíne 12. – 21. januára 2024 sa slovenskí pretekári v behu na lyžiach zúčastnili Zimných svetových hier veteránov v Taliansku. Na svetových zimných hrách pretekali športovci z celého sveta v jedenástich športoch.

Podujatie sa konalo v lyžiarskom bežeckom stredisku Vermiglio, kde si naši veteráni vybojovali pekné umiestnenia. V ženskej kategórii sa najviac darilo Eve Lehotskej, ktorá vo svojej vekovej kategórii získala dve zlaté a jednu striebornú medailu. V mužskej kategórii si Ján Holiga odniesol vo svojej vekovej kategórii jednu zlatú, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Lukáš Zámečník získal dve strieborné medaily a Ján Berčík bronzovú medailu.

Mužská štafeta v zložení Ľubomír Kollár, Ján Holiga, Richard Demeter a Lukáš Zámečník sa zaslúžila o strieborné medaily. Slovenskí pretekári sa zaradili medzi najúspešnejšie krajiny, keď si odniesli až 10 medailí.

Naši reprezentanti sa pretekov Winter World Masters Games zúčastnili už druhýkrát. V roku 2020 sa konali v Rakúskom Innsbrucku, a tak pretekári vedeli, čo ich čaká.

„Organizácia pretekov bola až na drobné chybičky dobrá, pretekali sme na kvalitne upravených tratiach a hlavne na prírodnom snehu pri teplotách okolo -10 stupňov Celzia. Na tieto preteky sme išli s očakávaním získať nejakú tú medailu, nakoľko už na predchádzajúcich hrách sa nám to podarilo a taktiež na posledných MS v Seefelde 2023 sa nám darilo nad očakávania, takže príchod domov bez pocitu víťazstva sme si nepripúšťali.“ zhodnotil preteky Ján Holiga.

Zaujímavosťou z podujatia bolo, že každý večer bolo potrebné sledovať maily, nakoľko talianski organizátori dosť často menili čas a miesto vyhodnotenia, dokonca v prvých pretekoch zmenili aj dĺžku a počet okruhov, čo ovplyvnilo aj viacerých pretekárov, vrátane nás.“ dodáva Ján.

V najbližšom období reprezentantov čakajú domáce preteky Slovenského pohára v Levoči a postupne vo februári až marci podujatia Slovenského pohára ZSL a M-SR.