ZLATÝ MATEJ VITEK NA FIS PRETEKOCH

Takmer 60 mladých športovcov zo 7 krajín sa zišlo na medzinárodných pretekoch FIS CHILDREN CUP pre deti do 16 rokov. Samotné preteky sa konali 19. – 20.7.2023 v Jasenskej doline pri Martine. Pretekalo sa v 3 disciplínach  – slalom, obrovský slalom a gymkana – obdoba zimného ski-crossu.

Matej Vitek sa stal víťazom v kategórii U12 v disciplíne obrovský slalom a slalom. Mladší Jakub Vitek súťažil v kategórii U10 a v oboch disciplínach sa umiestnil na 4. mieste. Lívia Lepejová a Alžbeta Bošková súťažili v kategórii U16. V obrovskom slalome ušla Lívii bronzová medaila o 35 stotín sekundy. Alžbeta skončila za Líviou na 5. mieste a rovnaké umiestnenie získali obe dievčatá aj v slalome.

Všetci štyria zabojovali aj v pretekoch gymkany, pričom najlepší výsledok dosiahol opäť Matej Vitek, ktorý vo svojej kategórii zvíťazil s náskokom 3:29 stotín sekundy. Jakub Vitek skončil na 4. mieste. Lívia Lepejová získala 6. miesto a sama zhodnotila, že má na viac. “Nebol to najlepší výkon, viem podať aj lepšie výkony, ale nemôžem povedať, že boli katastrofálne.”  Alžbeta Bošková skončila na  7. mieste.

FIS preteky juniorských a dospelých kategórií sa konali 21. – 23.7.2023. Tatiana Suchá pre zranenie na pretekoch neštartovala, Slovensko zastupovali Nikola Fričová a Adam Masár. Nikola súťažila vo všetkých disciplínach – super kombinačný slalom, super G, obrovský slalom a slalom. Najlepšie umiestnenie získala v super G, keď zajazdila siedmy najrýchlejší čas. V ostatných disciplínach obsadila 9. miesto. Adam Masár nastúpil len v slalome, avšak preteky nedokončil.

Sezóna lyžovania na tráve bude ďalej pokračovať a koordinátor Ľuboš Suchý verí, že sa pretekárom bude dariť a inšpirujú ďalších mladých športovcov, ktorí by mohli v budúcnosti reprezentovať Slovensko na medzinárodných pretekoch. “Mali sme a aj máme stále veľké lyžiarske nádeje a sú aj výsledky. Na Slovensku máme dva krištáľové glóbusy. Samozrejme, snažíme sa prilákať ďalších mladých, aby sa k nám pridali. Tie zimy sú čím ďalej kratšie, drahšie a lyžovanie na tráve by mohla byť obdoba toho, že lyžiari sa v rámci prípravy nemusia presúvať do Rakúska alebo do iných krajín, ale môžu zaradiť do svojich tréningových procesov lyžovanie na tráve,”