ZSL veľká pomoc pre Ski Team Vlha, tréner pre Petru už čoskoro

Zväz slovenského lyžovania odbremení tím Petry Vlhovej od množstva povinností: “Potrebujeme mať za sebou silný zväz,” tvrdí Igor Vlha.

Zväz slovenského lyžovania (ZSL), ktorý smeruje prevzatiu štafety po Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA), je prínosom aj pre Ski Team Vlha. Jeho šéf Igor Vlha je zároveň jeho zakladajúcim členom. “V tomto smere vidím len jednu cestu. Ide olympijská sezóna a my potrebujeme pomoc, teda mať za sebou silný zväz, aby odbúral nejakú prácu, ktorú sme doteraz robili my a suplovali sme starú inštitúciu. Vkladáme do toho nádeje, že nám ZSL pomôže vo veľa veciach,” poznamenal otec najlepšej svetovej alpskej lyžiarky súčasnosti a potom svoje slová aj rozvil: “Agenda pomoci je predovšetkým o komunikácii s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) ohľadom štartov a zabezpečovania účasti na pretekoch. Doteraz chýbal medzičlánok medzi Ski Team Vlha a FIS. Veľakrát sme si museli záležitosti riešiť sami, čo nás dosť zaťažovalo. Ďalej tu bol aj problém s preplácaním peňazí tzv. top tímu určenými pre Petru medzi SLA a Ski Teamom Vlha. Tento rok sme to robili s novým zväzom a išlo to bez akýchkoľvek problémov a obštrukcií. Všetko bolo tip-top,” pochvaľuje si Igor Vlha.

Otec Petry Vlhovej by privítal, keby bol proces začlenenia ZSL do FIS už zavŕšený. “Čakal som, že celé to pôjde rýchlejšie. Pri štátnych inštitúciách to však zrejme trvá dlhšie ako v súkromnej sfére. Ak to však aj trvá dlhšie, ale dospeje to do úspešného konca, tak budem spokojný. Bolo by dobré, aby sa to uzavrelo, čo by znamenalo jasný smer a zároveň perspektívu pre mladých lyžiarov. Treba urobiť niečo nové a progresívne, na druhej strane musí to staré zaniknúť. Pre niekoho sú to tvrdé slová, ale je to realita. Za osem rokov mám dosť vlastných skúseností a dovolím si povedať, že tí ľudia, čo to viedli, musia odísť z mapy slovenského lyžovania,” vyhlásil Vlha, ktorý sa vyjadril aj k tomu, ako sled týchto udalostí vníma jeho dcéra: “Peťa je nad vecou. Ona sa tým až tak nezaoberá, sem-tam prehodíme reč, ale nerieši to. Vzájomne si dôverujeme a ona to v tomto smere necháva na mňa. Ja chcem pomôcť mladším deťom, juniorom a pomáhať novému zväzu.”

Celková víťazka seriálu Svetového pohára 2020/2021 bude mať po ukončení spolupráce s Talianom Liviom Magonim nového trénera. Jeho meno zatiaľ nie je oficiálne známe. “Môžem povedať, že ohľadom tejto otázky to vyzerá veľmi dobre, momentálne riešime už finančnú stránku. O pár dní sa verejnosť dozvie, kto povedie Petru. Budeme o tom informovať prostredníctvom tlačovej správy. Vybrali sme to najlepšie, čo sme mohli. Je to na dobrej ceste. Dúfam, že ďalej budeme robiť radosť Slovákom a celému Slovensku,” informoval Vlha, ktorý zároveň priblížil aj proces hľadania nástupcu Magoniho. “Vyberať z potenciálnych adeptov je náročná úloha. Veľmi v tomto smere pomohol môj syn Boris, ktorý sa celú zimu pohybuje v blízkosti trénerov. On sa v tom dosť angažoval. Po piatich rokoch to bola trochu nezvyčajná situácia, ale už to máme za sebou. Prekvapilo ma, že bolo dosť záujemcov. Adepti sa ozývali aj sami a ako zaujímavosť by som povedal, že boli medzi nimi aj ľudia nižšieho trénerského rangu. Kto mal hlavné slovo? Celá rodina, teda Igor, Zuzka, Boris i Petra. Samozrejme, máme záujem o dlhodobú spoluprácu. Nie som zástancom krátkodobého pôsobenia. Nového trénera však najskôr vyskúšame na rok s opciou na ďalšiu spoluprácu. Mali by sme začať od 15. mája, možno to bude od 1. júna, ale všetko závisí od toho, dokedy bude Peťa lyžovať v Jasnej. Časový horizont je stále dobrý. Či to bude o týždeň skôr alebo neskôr, nebude to mať vplyv na nič. Všetko funguje a je zabezpečené. Petra má plán nastavený, trénuje dvojfázovo na lyžiach a venuje sa aj kondičke.”

V kuloároch sa v súvislosti s nástupcom Magoniho spomínali viaceré mená, najmä zahraničné. Vlha na otázku, či nepripadal do úvahy aj slovenský trénera, napríklad doterajší asistent trénera Matej Gemza odvetil: “Maťko je zodpovedný človek a bola debata ohľadom tejto možnosti, ale nechcel ísť do toho, keďže sa ešte necíti na to, aby zastával funkciu,” vysvetlil Igor Vlha.

Petre Vlhová sa k zmene na trénerskom poste odhodlala pred zimnými olympijskými hrami, z ktorých ešte nemá v zbierke cenný kov. “Potešili ma slová prezidentky SR Zuzany Čaputovej, že Peťa už nemusí nič dokazovať a pre Slovensko spravila veľmi veľa. V hlave som si to premietol a mal som slzy na krajíčku. Ak sa jej podarí vybojovať cenný kov v Pekingu, bude to čerešnička. Ona však má už šesť medailí z MS, štyri glóbusy, takže pôjde do sezóny uvoľnená a práve na tomto chceme stavať,” dodal I. Vlha.

Stabilná príprava pre Petru Vlhovú i ostatných v olympijskej sezóne

Otec našej najúspešnejšej zjazdárky, víťazky veľkého krištáľového glóbusu Petry Vlhovej,  Igor Vlha bol spoluzakladateľom ZSL. “My ako Ski Team Vlha apelujeme na verejnosť a odborníkov, aby nám pomohli  získať bezpečný priestor a pokoj na prípravu. Potrebujeme stabilitu a doriešenie situácie. Práve to nám dokáže poskytnúť ZSL. Máme pred sebou olympijskú sezónu. Prioritou je, aby sa ZSL stal právoplatnou organizáciou, ktorá zastrešuje lyžiarov na Slovensku,” uviedol Igor Vlha. “Peťa je priorita, ale my tu máme aj iných reprezentantov, ktorí potrebujú vhodné prostredie a podporu v príprave na sezónu. Aj napriek tomu, že som ZSL spoluzakladal, náš reálny vstup prišiel až potom, ako sme sa presvedčili, že ZSL vie bez najmenších pochybností plniť úlohu národného zväzu. Úprimná vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na jeho vzniku a tvorbe. Poznám ich všetkých osobne a majú môj rešpekt. V dnešnej dobe sa podujali na priam nemožnú misiu a po rokoch tvrdej driny sú pred bránami úspechu. Tento pocit poznám veľmi dobre. Aj to je dôvod, prečo im dôverujem.” Otec svetovej lyžiarskej hviezdy vyzýva aj na aktivity v rámci športovej diplomacie s cieľom priniesť na Slovensko medzinárodné súťaže. “Našou snahou sa bude uchádzať o svetové podujatia, aby sme ich mohli usporiadať pod hlavičkou FIS práve na Slovensku, a to nielen preteky Svetového pohára,” dodáva Jana Palovičová.

ZSL cíti, že mať pod svojimi krídlami tak úspešnú športovkyňu  je mimoriadne veľký záväzok. „Zastupujete záujmy víťazky Svetového pohára a nebojíme s toho. Naša zodpovednosť je obrovská. Samozrejme, nie je to iba o Petre. Máme skoro 4000 členov, máme do 2000 aktívnych pretekárov a ich potreby sú pre nás rovnako dôležité. Petra je výsledkom obetavosti a nadpriemerného ľudského vypätia, ktoré rodina Vlhovcov dokázala,“ doplnil Ladislav Smolen.