Ladislav Smolen: Zväz slovenského lyžovania je tu pre každého pretekára z každej disciplíny

Sezóna sa vo vrcholovom lyžovaní už skončila, pomaly sa chýlia k záveru aj súťaže na nižšej úrovni. Pre slovenské farby mal ročník 2020/2021 sladkú príchuť, inak totiž nemožno pomenovať celkový triumf Petry Vlhovej vo Svetovom pohári a zisk veľkého krištáľového glóbusu. Napriek tomu práca v slovenskom lyžovaní neutícha, stále totiž prebieha proces uznania Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) za riadneho člena Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). O sezóne a aktuálnych plánoch zväzu sme si povedali viac s výkonnym viceprezidentom Ladislavom Smolenom. 

 

FIS už zaregistrovala od ZSL žiadosť stať sa členom federácie, aktuálne však stále za svojho partnera považuje Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) až do okamihu, kým príslušné úrady s definitívnou platnosťou nerozhodnú o tom, ktorá organizácia bude národným športovým zväzom. O krok bližšie by k tomu mohol byť ZSL koncom apríla, na kedy je naplánované valné zhromaždenie SOŠV. „V prípade, že by termín 30. 4. 2021 bol a plénum by zasadalo, verím, že dostaneme ako člen v afiliačnom procese prijatie do SOŠV priestor na to, aby sme odprezentovali našu pripravenosť, naše hodnoty a to, čo chceme v športe robiť inak ako bolo doteraz,“ prezradil výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen.

Vedenie ZSL pravidelne komunikuje so zástupcami FIS. „Z formálneho hľadiska sme naplnili všetky žiadosti, respektíve očakávania a povinnosti a formálne náležitosti pre prijatie do FIS,“ pokračoval Smolen. Priblížil aj detaily, keďže pri pohľade zvonka sa môže zdať, že všetko odsýpa mimoriadne pomaly: „Môže sa zdať, že sa to naťahuje. Na druhej strane treba povedať, že proces zmeny ako takej z legislatívneho hľadiska začal 1. decembra 2020 oficiálne vyjadrením ministerstva školstva a pokračoval o dva dni neskôr vyjadrením SOŠV, tým pádom to až tak dlho netrvá. Skutočnosť je taká, že SOŠV, ministerstvo školstva, dokonca ani FIS a ani my v ZSL sme nezažili ani zmenu, ani výmenu zväzu. To znamená, že všetci zúčastnení sme pionieri. Možno aj preto sa niekomu zdá, že to dlhšie trvá. Nie je na to manuál, ako to zmeniť.“

Ladislav Smolen tiež opakovane zdôrazňuje, že Zväz slovenského lyžovania je tu pre všetky lyžiarske odvetvia. „Máme obsadené všetky športy. U nás sa to nedelí na úseky, to je jedna z noviniek, ktoré sme do našej organizácie implementovali, taká centralizácia disciplín. Práve podľa vzoru FIS-u. V SLA bolo sedem úsekov, my máme už deväť disciplín. Máme aj disciplíny, ktoré dnes ešte v SLA nie sú. Ako sa nám to podarilo, to sa treba opýtať ľudí, ktorí k nám prichádzajú. Samozrejme je to preto, lebo buď s nami sympatizujú, alebo podporujú zmenu, alebo chcú byť súčasťou zmeny,“ uviedol.

Objasnil tiež, prečo je najviac členov z radov zjazdárov či bežcov na lyžiach: „Sú jediné dva masové športy na Slovensku – zjazdové lyžovanie a beh na lyžiach. Podobne vyzerá aj skladba členskej základne. Ale to nie len v ZSL, ale aj v SLA sú dominantní zjazdári, potom sú bežci a potom to klesá podľa atraktivity a úspešnosti disciplín.“

Zväz slovenského lyžovania sa nemôžeme stať národným športovým zväzom v prípade, ak sa nestane členom Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Predstavitelia ZSL urobili maximum, aby sa tak stalo, teraz musia čakať na zasadnutia príslušných orgánov. Výkonný viceprezident ZSL priznal, že sám netuší, ako to všetko bude pokračovať. „Toto, o čo sa pokúšame, o to sa ešte nikdy nikto nepokúsil, takže sa to tým pádom nikomu nepodarilo. My tie definitívne kroky máme v nejakej teórii a v nastavení hypotéz, ale v podstate v tejto poslednej fáze tej zmeny, ak sa nám to podarí, žijeme zo dňa na deň. To znamená, že čo nám ten deň prinesie, na to reagujeme. Hypotézy a postupy máme, tie sú definované. Ale keďže je to tak horúce, tak musíme reagovať aj na dennej báze na rôzne zmeny,“ podotkol.

Každému je aktuálne jasné, kto je najznámejšou a najúspešnejšou členkou ZSL. Isto je ňou víťazka veľkého krištáľového glóbusu zjazdárka Petra Vlhová, ktorej otec Igor Vlha bol spoluzakladateľom občianskeho združenia Zväz slovenského lyžovania. ZSL cíti, že mať pod svojimi krídlami tak úspešnú športovkyňu, je mimoriadne veľký záväzok. „Zastupujete záujmy celkovej víťazky Svetového pohára. Veríme, že to nekončí, ale tým pádom je to o to ťažšie. Robíte podporu víťazke Svetového pohára. To, keď si pozriete historicky, tak sú to zväzy, ktoré fungujú dlhé roky, s obrovským finančným krytím, s podporou štátu, s podporou partnerov, lyžiarskych stredísk. Na Slovensku máme lyžiarsku asociáciu, ktorá nespolupracuje so žiadnym strediskom, so žiadnou vysokou školou a so štátom dávajú na seba trestné oznámenia. Petra nás trochu dostala do takej situácie, že musíme byť lepší, ako by sme možno chceli byť. Robiť servis takejto hviezde je záväzok. Samozrejme, nie je to iba o nej. Máme skoro 4000 členov, máme do 2000 aktívnych pretekárov. Je to o deťoch, je to o športe. Petra je výsledkom obetavosti a toho šialenstva, čo rodina Vlhovcov vlastne dokázala. ZSL si váži, že Petra je našou členkou o to viac cítime väčší pocit zodpovednosti, aby sme to zvládli,“ doplnil Ladislav Smolen.