Zväz slovenského lyžovania opäť bližšie k uznaniu FIS

Úspešná lyžiarska sezóna pod taktovkou ZSL ovenčená víťazstvom Petry Vlhovej vo Svetovom pohári

(Bratislava 30. 3. 2021) – Zväz slovenského lyžovania (ZSL) mal v sezóne 2020/2021 výrazné zastúpenie na rôznych podujatiach medzinárodného významu (Svetový pohár, majstrovstvá sveta, majstrovstvá sveta juniorov, majstrovstvá sveta Masters). Celkovo vyslal na preteky tejto úrovne celkom 27 športovcov.

Zjazdové lyžovanie
Absolútnym vrcholom sezóny bolo mimoriadne úspešné účinkovanie Petry Vlhovej, ktorá sa zapísala do histórie a ako prvá Slovenka získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení seriálu Svetového pohára 2020/2021. Okrem toho si 25-ročná Liptáčka na majstrovstvách sveta 2021 v talianskej Cortina d’Ampezzo vybojovala dve strieborné medaily – v alpskej kombinácii a slalome.

Potešili nás štarty Martina Bendika v rámci SP mužov v rakúskom v Kitzbüheli a jeho 31. miesto v super G (IOV 56,4) na svetovom šampionáte dospelých v Cortine, ako aj výsledok juniora Filipa Baláža na tom istom podujatí, kde dosiahol skvelú 24. pozíciu v slalome (IOV 21,4).

Juniori
Rebeka Jančová zaujala na svetovom šampionáte juniorov do 21 rokov v bulharskom Bansku vynikajúcim 12. miestom v superobrovskom slalome a zároveň najlepšie umiestnenie v jej ročníku a mladších. Ani v obrovskom slalome (23. Jančová) a slalome (23. Jakubčová) sa juniorky nestratili, hoci ako mladšie juniorky súťažili so štaršími ročníkmi a obidve dokázali skončiť v prvej tretine výsledkovej listiny. Takisto Filip Baláž, opäť v slalome, potvrdil juniorskú kvalitu 27. miestom.

Masters
Desiatka Slovákov (8 mužov a 2 ženy) v kategórii veteránov sa zúčastnila na svetovom šampionáte Masters v Cortine d´Ampezzo. Dušan Ambros vyjazdil vynikajúce 3. miesto v slalome a 5. miesto v obrovskom slalome a Vladimír Ternavský podobne skvelým 5. miestom v slalome. Na Štrbskom Plese ZSL uplynulý víkend zorganizovalofinále FIS Masters Cup 2021, ktoré bolo prvýkrát na Slovensku.

Deti a mládež
V kategórii detí a mládeže ZSL vyslalo tri reprezentačné výpravy (v každej 10 športovcov) na podujatia FIS Children do 16 rokov: AlpeCimbra (Tal.) – neoficiálne MS žiakov, kde Slovensko obsadilo vynikajúce 4. miesto v tímovej súťaži, Záhreb (Chor.)a Abetone (Tal.).

Majstrovstvá Slovenska v Poľsku
V poľskom Zakopanom vyvrcholil v pondelok 29. marca 2021 národný šampionát v zjazdovom lyžovaní pretekmi v slalome. Titul majster Slovenska si odniesla Kristína Saalová a Filip Baláž. V obrovskom slalome si cez víkend tento titul vybojovali Zuzana Jakubčová a Adam Lasok. Celkovo počas zimnej sezóny ZSL zorganizovalo šesť podujatí FIS v medzinárodnej štruktúre podľa FIS (SP, UNI, MA, FIS a NC) a dve národné podujatia žiakov v zjazdovom lyžovaní v poľskom Jurgowe.

Alpský snowboarding
Matej Bačo prvýkrát absolvoval kompletný program Svetového pohára a takisto sa predstavil na majstrovstvách sveta v Slovinsku solídnym 39. miesto v paralelnom obrovskom slalome. V obrovskom slalome sa mu nezadarilo, keď ho počas jazdy zradila technická výbava dosky.

Rýchlostné lyžovanie
Michal Bekeš obsadil celkové 6. miesto vo Svetovom pohári SP, čo je jeho najlepšie umiestnenie v kariére a v nasledujúcej sezóne sa tak pokúsi zaútočiť na zisk malého glóbusu v tejto disciplíne.

Akrobatické lyžovanie
Na svetovom šampionáte juniorov v ruskom Krasnojarsku sa darilo v skicrosse Jánovi Sanitrárovi, ktorý úspešne zvládol kvalifikáciu a postúpil do vyraďovacej časti, v ktorej skončil šestnásty. Okrem toho si z tímovej súťaže si odniesol 10. pozíciu.

Skoky na lyžiach
Po rokoch trápenia sa podarilo trénerovi Jánovi Tánczosovi vychovať opäť pretekára na takej úrovni, aby mohol štartovať na vrcholnom svetovom podujatí. Erik Kapiaš ako najmladší junior sa na svojom prvom šampionáte juniorov v Lahti na mostíku HS-100 predviedol 45. priečkou.

ZSL o.z.
Podľa posledných medializovaných informácií Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zaslalo akceptačný list FIS a vyzýva FIS, aby pokračoval v afilácii ZSL do medzinárodnej štruktúry. „ZSL je v tejto chvíli vo dvoch afiliačných procesoch – FIS a SOŠV. V prvom rade sa ZSL snaží splniť všetky podmienky na zastupovanie SR vo FIS-e. Základným predpokladom procesu afiliácie do FIS bolo uznanie štatútu zo strany Ministerstva školstva. ZSL o.z. intenzívne komunikuje s FIS a SOŠV. Poslali sme všetky požadované dokumenty a čaká sa na proces ukončenia afiliácie,“ vyjasňuje aktuálnu situáciu výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen.

Už 30. apríla 2021 by sa malo konať Valné zhromaždenie SOŠV, na ktorom je v pláne vyriešiť podporu zastúpenia ZSL o.z. vo FIS.