1. ročník akadémie vzdelávania trénerov ZSL

Byť športovcom s najlepšími výsledkami si vyžaduje predvádzať nadpriemerný športový výkon, dokonale ovládať teóriu a prax, prekonávať svoje limity a neprestajne hľadať priestor na zlepšovanie a posúvanie sa smerom k vyšším cieľom. Úspešný športovec v tom však nikdy nie je sám. Má okolo seba okruh ľudí, vďaka ktorým sa môže neustále posúvať vpred. Vytvárať podmienky pre zvyšovanie vzdelanostnej úrovne trénerov, športovcov aj ich rodičov je preto nesmierne dôležité. V Zväze slovenského lyžovania sme sa rozhodli chopiť tejto výzvy a aktívne prispieť k vzdelávaniu trénerov ZSL a v spolupráci so Ski Complet Sport, ktorý zastupoval PaedDr. Kamil Povrazník, sme úspešne zorganizovali 1. ročník Akadémie vzdelávania trénerov ZSL – zjazdového lyžovania.

Podujatie sa uskutočnilo 17.septembra 2022 v Hoteli Victoria v Martine s celkovo 70 účastníkmi, medzi ktorými nechýbali aj juniorskí reprezentanti Ella Hrbáňová, Martin Michalka, Rebeka Jančová a Adam Nováček. V rámci programu 1. ročníka akadémie vstúpili štyria prednášajúci, ktorí účastníkom odprezentovali zaujímavé poznatky, skúsenosti, nové nápady a vízie.

Ako prvý sa predstavil bývalý tréner Petry Vlhovej, Lívio Magoni. Účastníkom akadémie opísal jeho trénerskú prácu a metodiky v disciplíne Obrovský slalom. Podrobnejšie vysvetlil ako môže zjazdový lyžiar získať rýchlosť v priebehu oblúka a popísal ako tieto schopnosti u športovca dosiahnuť. Lívio rozprával aj o svojich bohatých skúsenostiach s pretekárkami, ktoré osobne trénoval – Tina Maze, Petra Vlhová, Meta Hrovat, ženské družstvo talianskej reprezentácie. Jeho nároky boli vždy vysoké a prísne sa držal cieľa zvíťaziť. Počas prednášky spomenul aj viaceré zaujímavosti zo svetového pohára a zdôraznil dôležitosť poznania svojho zverenca, jeho technických, fyzických a mentálnych schopností a úrovne kondičnej prípravy. Opísal aj niekoľko technických cvičení, ktoré používa vo svojom  tréningovom procese – cvičenia so zavretými očami, kondičný tréning v bránach so záťažou, ako aj používanie rôznych pomôcok pre dosiahnutie zlepšenia techniky v lyžovaní. Veľmi emotívne rozprával o svojom pôsobení v tíme Petry Vlhovej a vyjadril sa, že Slováci sú špecifický národ, ktorý si zaslúži dosiahnuť úspech. S Petriným tímom zažili mnoho rôznych situácii v tréningoch aj v pretekoch. Petra pod jeho vedením dosiahla vysokú technickú úroveň, avšak posledné obdobie ich spolupráce bolo veľmi náročné až nastal pre Petru čas posunúť sa ďalej. Naďalej jej drží palce a sleduje jej ďalšie kroky. 

Druhá prednáška Martina Benka priblížila účastníkom procesy merania hodnôt pretekových zjazdoviek a pretekových tratí v sérii svetového pohára FIS, ako aj možnosti využívania virtuálnej reality pri pretekoch a poznávaní pretekových tratí. Detailné záznamy obsahujú výškové prevýšenia, vzdialenosti a sklon pri stavbe tratí, 3D animácie dokonca zobrazujú aj terénne nerovnosti a celý profil trate. Vďaka vývoju v tejto sfére bude v budúcnosti možná podrobná analýza pretekových tratí svetového a aj európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní. Veľkou novinkou a zaujímavosťou, ktorú Martin Benko na akadémii predstavil bola  technológia zobrazovania pohybu športovca prostredníctvom senzorov umiestnených v lyžiarskom spodnom prádle. Senzory zaznamenávajú presný pohyb športovca pri výkone športu. Na základe týchto záznamov je možné vyhodnocovať samotný pohyb, pozíciu postoja, reakcie pri výkone športu a pohyb v priestore. Výhodou je možnosť zostavenia modelu ideálnej biomechaniky pohybu a určenie technického vzoru pre jednotlivé disciplíny. Martin Benko ďalej rozprával aj o moderných metódach, ktoré je možné využívať v tréningovom procese, a tiež o možnostiach ako môžu moderné technológie posúvať zjazdové lyžovanie stále viac do moderného 21. storočia.

Tretím prednášajúcim bol Kamil Povrazník, ktorý účastníkom predniesol tému plánovanie a evidencia ročného tréningového cyklu (RTC). Cieľom prednášky bolo ozrejmiť dôležitosť plánovania tréningového procesu a následná evidencia tréningových cyklov, aby bolo možné nastaviť a vyhodnotiť ciele pre jednotlivých športovcov. Každý jeden športovec je individualita a na záťaž a tréningový proces skupiny reaguje inak. Má svoje individuálne ukazovatele a tréningové skúsenosti môžu byť rôznorodé.  Správne plánovanie RTC je dôležitým podkladom pre nastavenie jeho výkonnostného rastu. Pre trénera vo vyššej výkonnostnej kategórii je dôležité spoznať športovca a vedieť, ako je na ďalšiu záťaž vo vyššej výkonnostnej kategórii pripravený. Z pohľadu ZSL je potrebné vedomosti a rokmi nadobudnuté poznatky Kamila Povrazníka implementovať do praxe, aby úspešné procesy mohli byť v budúcnosti zaznamenané a tým nie náhodné, ale opakovateľné.

Záver podujatia bol venovaný konceptu Dlhodobej prípravy športovej mládeže, o ktorom na svojej prednáške rozprával Dušan Šimo. Šport na Slovensku musí čeliť viacerým problémom – klesajúce množstvo aktívnych športovcov, zhoršujúca sa výkonnosť v kolektívnych a individuálnych športoch, zvyšujúca sa finančná náročnosť športov, vyššia efektivita seniorských tímov a nižšia pripravenosť juniorských športovcov.  Problematickou oblasťou je aj predčasná identifikácia talentov a príliš skorá špecializácia. Podľa Dušana Šima je potrebné nechať mladého športovca dozrieť, pretože jeho biologický vek je mnohokrát v jednej vekovej kategórii veľmi odlišný. Národné športové centrum poukazuje na absenciu systému športu, nedostatočné metodické vedenie a nefunkčný vzdelávací systém. Snahou ZSL bude podporiť a implementovať koncept dlhodobej športovej prípravy mládeže do športového prostredia na Slovensku so zámerom zvýšiť počet športujúcej mládeže, využívať senzitívne obdobia vývoja športovca, zefektívniť práce trénerov s mládežou, zvýšiť počet vrcholových športovcov na vrcholných podujatiach a zvýšiť kvalitu života integrovaním jedinca do celoživotných športových aktivít. Počas svojej prednášky Dušan Šimo informoval o zavádzaní tohto konceptu do systému športu Zväzu slovenského lyžovania vo forme prispôsobenej potrebám lyžiarskych športov.

Všetkým prednášajúcim sa chceme veľmi pekne poďakovať za to, že sa o svoje vedomosti podelili so športovými odborníkmi a podporovateľmi ZSL. Veríme že budeme rovnako dobre pokračovať aj v ďalších aktivitách vzdelávania ZSL.