Ako si užiť bezpečnú lyžovačku?

Lyžovanie, alebo vykonávanie akéhokoľvek iného športu je skvelá vec. Nesmierne dôležité je však, aby sme športovali bezpečne a neohrozili svoje zdravie, alebo zdravie iných. 

Ako si užiť lyžovačku bez úrazu sa dočítate v tomto článku.

Noste helmu

Nosenie pevnej a bezpečnej pokrývky hlavy počas lyžovania je dôležité. Na dráhe nám totiž hrozní veľa rôznych nebezpečenstiev, ako napríklad náraz do stromu, kameňa alebo iného lyžiara. Rodičia by mali byť pre deti vzorom a nemali by im dovoliť ísť na svah bez prilby. Na slovenských zjazdovkách platí od roku 2015 povinnosť nosenia prilby pre deti do 15 rokov. Článok o tom, ako si vyberiete správnu prilbu nájdete TU (ODKAZ).

Cvičte v predstihu

Určite zažijete viac zábavy, keď vopred pripravíte svoju kondíciu na lyžovačku. Pravidelné kondičné cvičenia ako beh, cyklistika, ale aj posilňovanie vám zabezpečia nielen lepšiu postavu, ale aj silu vydržať na svahu čo najdlhšie.

Používajte vhodné lyžiarske vybavenie

Vybavenie sa neodporúča požičiavať od známych, lepšie urobíte keď si ho prenajmete z lyžiarskeho strediska. Keď si vybavenie kupujete, uistite sa, že vám všetko presne sedí. 

 

 

Pripravte sa na počasie

Počasie na horách má tendenciu rýchlo sa meniť. Mať na sebe viac vrstiev oblečenia je výhodou. Rovnako dôležitá je aj kukla pod prilbou, čiapka, alebo čelenka. Rukavice alebo palčiaky by tiež nemali chýbať a nezabudnite si vziať pár navyše v prípade, že by sa prvý pár premočil.

Získajte správne pokyny

Zapíšte sa na lekcie lyžovania – či už individuálne, alebo skupinové. Možno by ste tomu neverili, ale aj skúsení lyžiari, alebo profesionáli čas od času vylepšujú svoje lyžiarske schopnosti.

Majte nasadené lyžiarske okuliare

Rovnako ako samotná helma, aj lyžiarske okuliare sú dôležité. Okuliare by mali presne sedieť na vašej prilbe. Ak nosíte dioptrické okuliare, zvážte buď kontaktné šošovky, alebo lyžiarske okuliare, ktoré budú sedieť na tých dioptrických.

 

 

Lyžovačka s priateľmi 

Je bezpečnejšie, keď nelyžujete sami, ale s niekym, kto na vás môže dávať pozor a opačne. Dohodnite si miesto, kde sa stretnete, ak by ste sa náhodou rozdelili a používajte vysielačky na dorozumievanie.

Odpočiňte si

Ak ste unavení, odpočiňte si na chate. Počas relaxu sa uistite, že do tela dostanete dostatok tekutín a jedla, pretože lyžovačka spaľuje veľa energie. Na konci dňa nie je potrebné aby ste prekonávali sami seba, pokiaľ ste veľmi unavení. Lepšie je skončiť a odložiť si energiu na ďalší deň.

Myslite na svoje limity

Nelyžujte na dráhach, ktoré sú nad vaše schopnosti. Taktiež je potrebné myslieť na to, čo je vo vašich silách a sústrediť sa na dráhu, po ktorej lyžujete. Nehody sa najčastejšie stávajú počas nepozornosti.

Rešpektujte pravidlá

Nevychádzajte z vyznačenej dráhy a dodržujte varovné značky – majú svoje opodstatnenie. Nezabúdajte ani na ostatných lyžiarov a rešpektujte ich.