Lyžiarske okuliare a ich dôležitosť

Ak pred lyžovačkou premýšľate, či ste si niečo náhodou nezabudli pribaliť, tak vám dávame do pozornosti lyžiarske okuliare. Prečo sú vlastne také dôležité? To sa dočítate v článku nižšie.

Nezáleží na tom, na akej úrovni lyžovania ste. Od samotného začiatku až po profesionálne pretekanie, sú z mnohých dôvodov lyžiarske okuliare potrebné.

Tlmia žiarenie

Pri snowboardingu alebo lyžovaní je dôležitá dobrá viditeľnosť, aby sa zabránilo nehodám. Špecializovaná okuliarová šošovka vám v tom dokáže pomôcť. Polarizované alebo tmavé šošovky sú najlepšie pre veľmi jasný, slnečný deň. Minimalizujú odrazenú žiaru, takže nemusíte moc žmúriť, aby ste dobre videli.  Okuliare s fotochromatickými šošovkami sú dokonca ešte lepšie, pretože sú citlivejšie na svetlo a menia blokovanie svetla v závislosti od množstva slnečného žiarenia.

Zvyšujú kontrast

Kontrast je dôležitý pri zimných športoch, pretože vám pomáha lepšie vidieť hrbole a celkový stav svahu pre dvami. Farby šošoviek, ktoré zvyšujú kontrast zahŕňajú: jantárovú, hnedú alebo ružovú. Jantárové šošovky sú vhodné na nosenie pri zamračenej oblohe, alebo v prípade, že je zjazdovka slabšie osvetlená. Hnedé šošovky sú najuniverzálnejšie, pretože sa môžu nosiť za rôznych poveternostných podmienok. Filtrujú vlny modrého svetla, čím poskytujú väčšiu jasnosť a hĺbku zeleným odtieňom kríkov a stromov. Na druhú stranu, ružové šošovky sú najvhodnejšie do hmlistého počasia a zamračených podmienok.

Ochraňujú pred zimou a čiastočkami ľadu

Chladné počasie môže spôsobiť podráždenie očí. Okrem toho, snowbordovanie alebo lyžovanie je činnosť, ktorá vás vystaví chladnému vetru na dlhú dobu. Lyžiarske okuliare tesnia okolo oblasti očí a čela, takže chlad alebo čiastočky ľadu vás neodradia od lyžovania. Zjazdovku budete vidieť bez problémov a jasne. Nočné lyžovanie alebo snowboardovanie nevyžadujú farebné šošovky. Priehľadné šošovky vám postačia a aj pri tmavších podmienkach nezmenia, nezhoršia videnie.

Ďalšia ochrana pred nehodami na zjazdovke

Začiatočníkom sa zvyčajne podarí spadnúť na zjazdovke, alebo sa stretnú s nehodou pozdĺž trasy. Nedostatok kontroly nad rýchlosťou a smerom môže spôsobiť, že narazíte vetvičky alebo konáre, ktoré vám môžu poškodiť oči, ak ich nemáte dostatočne chránené. Nosenie priliehavých lyžiarskych okuliarov pomáha zabrániť ďalším zraneniam v týchto prípadoch.

Ochrana očí, ktorá nikdy nespadne

Zimné športy predstavujú vysokú rýchlosť a počas jazdy môžu okuliare, alebo aj prilba ľahko spadnúť, pokiaľ nie sú správne zaistené. (Článok o tom, ako si správne vybrať prilbu nájdete tu: odkaz.) Nosenie slnečných okuliarov môže chrániť vaše oči pred škodlivým UV žiarením, ale nie je to vhodná ochrana očí pri snowboardingu. To, čo naozaj potrebujete, je dobrý pár okuliarov, vyrobených z polykarbonátového materiálu. Je potrebné si vybrať aj šošovky, ktoré zabraňujú zahmlievaniu.