Jasna Adrenalin 2022 finálovými pretekmi Freeride World Qualifier a zároveň kvalifikáciou na Freeride World Tour

Slovensko sa môže tešiť na ďalšie prestížne lyžiarske a snoubordové podujatie už v nadchádzajúcej zimnej sezóne. Medzinárodné preteky vo freeride Jasna Adrenalin 2022 sa uskutočnia v dňoch 11. – 14. marca. Už štvrtýkrát v histórii to na Slovensku budú štvorhviezdičkové preteky svetovej kvalifikačnej série Freeride World Qualifier (FWQ), čo je najvyšší rating v rámci FWQ, a zároveň pôjde o kvalifikáciu na prestížny seriál Freeride World Tour (FWT). Podľa nového formátu súťaží sú totiž preteky JasnaAdrenalin zaradené medzi tri finálové preteky v Európe, ktorými vyvrcholí Freeride World Qualifier a najlepší z nich si vybojujú účasť v prémiovej Freeride World Tour v sezóne 2022/2023. Okrem Jasnej bude finále FWQ ešte v strediskách Nendaz vo Švajčiarsku a Obergurgl v Rakúsku. Jasna Adrenalin 2022 tak je porovnateľným ekvivalentom ku Svetovému poháru v alpskom lyžovaní v Jasnej.

“Veľmi sa tešíme, že sa na Slovensku opäť predstaví svetová špička vo freeride na podujatí Jasna Adrenalin. Vďaka novému formátu sme získali významné miesto ako jeden z troch európskych hostiteľov Freeride World Qualifier Finals. V Jasnej premiérovo uvidíme až 19 pretekárov z top 46 FWT na svete, čím opäť posúvame naše podujatie v kvalite o stupienok vyššie. Z Jasna Adrenalin sa tak stávajú plnohodnotné freeridové preteky obdobné Svetovému poháru a plne veríme, že do budúcnosti sme ašpirantom aj na FWT podujatie, čo by som prirovnal k majstrovstvám sveta v zjazdovom lyžovaní,” uviedol Ladislav Mrava, predseda Slovenskej asociácie freeridového lyžovania (SAFL) a zároveň riaditeľ pretekov Jasna Adrenalin.

S výnimkou top 26 z FWT sa v Jasnej predstavia najlepší freeridisti sveta. “Už teraz vieme presný počet účastníkov, ktorý je určený novým formátom. Bude ich šesť desiatok. Od decembra do konca februára bude 33 kvalifikačných pretekov FWQ. Štyridsať najlepších získa právo štartu na troch finálových pretekoch vrátane Jasnej, kde ich doplní devätnásť z 21. – 46. priečky celkového hodnotenia seriálu FWT. Najlepšia dvadsiatka z finále FWQ si potom vybojuje právo účasti v prestížnej FWT na nasledujúcu sezónu 2022/2023,” vysvetlil Mrava a pokračoval: “Očakávame pretekárov z Francúzska, Rakúska, Švédska, Španielska, Andorry či Fínska a taktiež zastúpenie z USA. Slovensko by mal reprezentovať Ján Tajboš, pri ktorom je vysoká pravdepodobnosť, že by sa mohol dostať medzi 40 kvalifikantov z FWQ. Má šancu prebojovať sa do Jasnej, ale potrebuje nazbierať dostatok bodov, aby si udržal svoje postavenie medzi postupujúcimi. Keby sa mu potom podarilo kvalifikovať aj do FWT, tak by to bol skvelý úspech. Má všetky predpoklady na to, aby to dokázal.”

Freeridové podujatie v Jasnej sa koná od roku 2004, o štyri roky neskôr už ako súčasť FWQ. “Jasná je na tom z hľadiska podmienok veľmi dobre. Aj preto nás zaradili ako súčasť FWQ a teraz medzi finálové preteky. Lukový kotol totiž poskytuje pretekárom neskutočné možnosti. Oni k nám radi chodia a potom sa vracajú. Kvalitná a finančne efektívna organizácia podujatia je naša veľká prednosť,” poznamenal hlavný organizátor.

Ľudia z freeridu na Slovensku však myslia aj na budúcnosť tohto športu. Chcú podchytiť freeridovú mládež, ktorá by sa každoročne stretávala na celoštátnych pretekoch a z nej do budúcna podporiť nové talenty, ktoré by sa mohli zúčastňovať na svetovom seriáli Freeride World Qualifier, resp. Freeride World Tour. “Okrem Tajboša máme aj veľa ďalších freeridistov, ktorý však nemajú až taký záujem jazdiť súťažne. Aj preto chceme organizovať Slovenský pohár juniorov, aby sme získali základňu mladých budúcich reprezentantov,” dodal Ladislav Mrava.

Freeride patrí medzi tzv. moderné disciplíny a je to jazda voľným neupraveným terénom na lyžiach alebo snouborde s rôznymi prírodnými prekážkami, pričom jazdec má viac možností, kadiaľ môže daný terén zísť. Nerozhoduje čas, ale bodová hodnota. Pri bodovaní sa rozhodcovia riadia piatimi kritériami: kontrola (kontrola pretekára nad lyžami), plynulosť (plynulosť jazdy), vzduch (prevedenie skokov, počet skokov, dĺžka skokov), štýl (prevedenie oblúkov, skokov, trikov) a línia (jej obťažnosť, kreativita).