Vlhová je pred slalomami v Levi pripravená, po víťaznom “double” z vlaňajška chce opäť atakovať najvyššie priečky

Po treťom mieste v októbrovom obrovskom slalome pri ouvertúre Svetového pohára 2021/2022 v Söldene a vynechaní nasledujúceho podujatia v Lechu čaká Petru Vlhovú druhé vystúpenie v aktuálnej sezóne, ktorá má aj označenie olympijská. Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu sa počas víkendu predstaví vo fínskom Levi, kde sú na programe dva slalomy.

“Úprimne vravím, že sa cítim dobre a ide mi to aj na lyžiach. Až samotné preteky v sobotu a nedeľu však ukážu, ako som na tom v slalome. V príprave sme však urobili všetko, čo sme chceli. Môžem tak povedať, že som pripravená na víkend,” vyjadrila sa pred tohtosezónnou slalomovou premiérou Vlhová, ktorá vynechala preteky v paralelnom obrovskom slalome v rakúskom stredisku Lech/Zürs, aby sa mohla viac sústrediť na disciplíny slalom a obrovský slalom. Aj preto je už od konca októbra nepretržite v Levi. “Rozhodnutie neštartovať v Lechu hodnotím ako správne. Takto sme sa rozhodli a vôbec to neľutujem. Nezrodilo sa z minúty na minútu, ale niekoľko dní sme to zvažovali. Myslím si, že sme urobili dobre. Samotné preteky som pozerala a bolo príjemné ich sledovať z druhej strany,” prezradila počas štvrtkového brífingu s médiami zverenka švajčiarskeho trénera Maura Piniho.

Už takmer tri týždne trávi čas za polárnym kruhom. “Veľmi tu nie je čo robiť. Aj keď som mala deň voľna, tak som väčšinou oddychovala a regenerovala. Moju novú autobiografiu som si ešte neprečítala, keďže pri nástupe do lietadla sme zistili, že ju nemáme so sebou. Každý z nás sa totiž spoliehal na toho druhého, že ten ju so sebou zoberie. Jediné, čo som stihla, bola návšteva mojich sobov. Mala som šťastie, že práve vtedy, keď som ich išla pozrieť, svietilo slnko. Inak je tu väčšinou hmla a tma. Zvyšné dni som trénovala,” odvetila slovenská hviezda lyžiarskych svahov.

Návšteva sobov bolo pre 26-ročnú Liptáčku príjemné spestrenie programu. “Sú to veľmi pekné zvieratá a bolo milé ich vidieť. O to viac ma to tešilo, že sú to moje soby, ktoré vyvolávajú vo mne spomienky na tunajšie víťazstvá. Väčšinou to nerobím a nechávam to tak, ako to príde, ale teraz sa musím priznať, že keby sa mi podarilo opäť vyhrať, už mám vybraté meno pre soba,” priznala Vlhová.

Pred rokom dosiahla v Levi dve slalomové víťazstvá. Latka je nastavená vysoko a Slovenka ju nechce podliezť. “Samozrejme, po minulom roku sú moje ambície veľmi vysoké. Chceme atakovať tie najvyššie priečky. Spokojná budem s tým, keď predvediem moju jazdu a v nedeľu si poviem, že som dala do toho všetko a vyšlo to. Ako sa to vyvinie výsledkovo, to už nechám na osud.”

Svoje úspešné vystúpenia z minulosti si zvykne pripomínať. Levi nie je výnimkou. “Svoje víťazné preteky tu v Levi som videla viackrát. Robievam to často, že si ich pozerám,” poznamenala Vlhová, ktorá prípravou na slalomy vo Fínsku napodobnila vlaňajšok: “Vtedy som tu tiež strávila dva či tri týždne, keď som sa premiestňovala len medzi kopcom a hotelom. Aj preto sme sa teraz rozhodli vynechať Lech a radšej sa sústrediť na tréningy. Snažili sme sa vyťažiť z minuloročných skúseností. Vlani, keď som tu bola tak dlho, tak to vyšlo. Uvidíme, ako to dopadne tento rok. Verím, že opäť sa to podarí tak, ako má a ja budem útočiť na najvyššie priečky.”

Pre Vlhovú to bude prvá súťažná slalomová skúsenosť počas aktuálneho ročníka, v ktorom je obhajkyňou celkového prvenstva v SP. “Ja sa cítim veľmi dobre. Určite mi pomohlo, že sme tu skoro tri týždne. Lyžujem dobre, takže pôjde len o to, ako sa počas dní, keď sú plánované preteky, budem cítiť. Oproti minulému roku je tu dosť veľa snehu. Snehové podmienky sú síce dobré, ale príprava kopca nebola ideálna. Trochu sme sa s tým trápili, lebo nebol dostatočne tvrdý, a tak to bolo náročné. Predsa len som však niečo najazdila, takže mám výhodu, že som si trať vyskúšala. V tréningu som jazdila s Nórkami, Nemkami, Taliankami a s Češkou. Pokiaľ ide o časy, tak nebola som pomalá…,” priblížila svoje aktuálne pocity Petra Vlhová, ktorá mala vo štvrtok naplánovaný voľný deň. Ten využila na masáž, ľahký tréning a cvičenie s fyzioterapeutkou Ivanou. V piatok ju čaká už iba ľahký tréning na lyžiach. “Pôjde len o také ťuknutie si do bránok,” dodala slovenská reprezentantka.