REBEKA JANČOVÁ A ADAM ŽAMPA ZLATÍ NA MAJSTROVSTVÁCH GHANY

Koncom marca sa na Štrbskom Plese konali medzinárodné preteky, na ktorých mali Slováci početné zastúpenie a skvelé výsledky.

MAJSTROVSTVÁ GHANY

30.3.2023 prebiehali na Štrbskom Plese jednodňové majstrovstvá Ghany. Súťažilo sa v obrovskom slalome, pričom Slovensko reprezentovalo viacero športovcov – 23 slovenských mužských lyžiarov bojovalo so 62 pretekármi zo zahraničia a 13 Sloveniek s 35 zahraničnými lyžiarkami.

V ženskej kategórii bola najrýchlejšia Rebeka Jančová a s časom 1:53,53 min. získala zlatú medailu. V TOP10 sa umiestnili aj Sophia Polak (6.miesto) a Karolina Frackowiak (8. miesto). Víťazom medzi mužmi sa stal Adam Žampa s časom 1:53,59 min. Do TOP20 sa dostal aj jeho brat Teo, keď sa umiestnil na 17. mieste.

MAJSTROVSTVÁ VÝCHODNÉHO TIMORU

Dva dni pred majstrovstvami Ghany sa na Štrbskom Plese uskutočnili majstrovstvá Východného Timoru. 28.-29.3.2023 sa súťažilo v obrovskom slalome v ženskej aj v mužskej kategórii. V prvý deň štartovalo 88 mužov a medzi nimi 23 Slovákov. V ženskej kategórii sa na štart 1. kola postavilo 43 pretekárok, z ktorých bolo 14 Sloveniek.

Najlepší výsledok medzi mužmi dosiahol 32-ročný Adam Žampa, keď sa umiestnil na 4. mieste. Od bronzovej priečky ho delilo 13 stotín sekundy. Do TOP20 sa spomedzi Slovákov dostal Timo Botka (20. miesto).

Medzi ženami sa v prvý deň najviac darilo 19-ročnej Rebeke Jančovej, ktorá sa umiestnila na 2. mieste s časom 1:58,90 min. za Holanďankou Kiarou Derks. Od víťazstva ju delili len 3 stotiny sekundy. V TOP10 sa umiestnili ďalšie dve slovenské lyžiarky – Zuzana Jakubčová (9. miesto) a Sophia Polak (10. miesto).

Nasledujúci deň sa Adamovi Žampovi podarilo obsadiť 1. miesto v obrovskom slalome s časom 1:48,88. Druhý najlepší Slovák bol jeho brat Teo, ktorý sa umiestnil na 14. mieste a tretí Filip Botka, ktorému patrila 18. priečka.

V ženskej kategórii dosiahla najlepší výsledok Rebeka Jančová, keď obsadila bronzovú priečku s časom 1:51,81 min. Druhou najlepšou Slovenkou bola Sophia Polak, ktorá skončila na 9. mieste a treťou Zuzana Jakubčová, ktorá obsadila 11. miesto.