MARTIN STANKOVIANSKY NA MEDZINÁRODNOM KEMPE EQUINOR 

Naši bežci na lyžiach sa počas leta sústredia na kvalitnú prípravu pred zimnou sezónou 2023/ 2024.

Osemnásťročný Martin Stankoviansky sa začiatkom augusta zúčastnil medzinárodného kempu EQUINOR v nórskom Sandnes. Pre juniorských bežcov na lyžiach (ročníky 2004 – 2005) z 12 krajín bol počas ôsmich dní pripravený program naplnený tréningami, prednáškami aj pretekmi na kolieskových lyžiach na tratiach, na ktorých súťaží svetová elita bežeckého lyžovania.

“Kemp hodnotím veľmi pozitívne, som nadmieru spokojný. Vyšlo počasie, stretli sme sa tu skvelá partia. Organizácia bola vynikajúca, súťažili sme na BLINK festivale, čo je niečo ako Svetový pohár na kolieskových lyžiach. Nóri urobili naozaj úžasnú atmosféru, preteky sledovalo 300-400 tisíc divákov, televízie namiesto Ligy majstrov vysielali práve tieto bežecké preteky,” prezradil Stankoviansky.  

Martin ocenil aj možnosť stretnúť bývalých profesionálnych bežcov alebo trénerov. Sjur Ole Svarstad a Markus Cramer mali pre účastníkov kempu pripravené prednášky, v ktorých odovzdávali mladým športovcom svoje rady a tipy.

Celý kemp som si naozaj užil. Zažiť to bolo pre mňa niečo neuveriteľné. Pre každého športovca, ktorý na sebe maká, nakopne takáto skúsenosť ďalej a pomôže k lepším výsledkom. Páčilo sa mi, že som sa tu stretol s výkonnostne naozaj dobrými športovcami, ktorí sa však vôbec nesprávali povrchne. Dúfam, že pôjdem na majstrovstvá sveta juniorov, ktoré budú v Planici a s partiou, s ktorou som sa tu stretol, už nebudeme len súperiť ale budeme aj kamaráti. O tom to je. Šport je o priateľstvách, o pomáhaní si a nie o zákerných ťahoch a trikoch.” 

V Nórsku bola spolu s Martinom aj jeho trénerka Lucia Repková, ktorá pozitívne hodnotí možnosť získavať nové skúsenosti a stretávať iných športovcov, trénerov: “Prínos týchto kempov pre športovcov je v tom, že sa môžu navzájom spoznávať s rovesníkmi z iných krajín, môžu si spolu zatrénovať aj budovať priateľstvá. Spolu sa môžu rozprávať o systéme športovania, o ich prípravách a zisťovať, čo robia iní športovci inak.”

Ako to na EQUINOR kempe vyzeralo, si pozriete v krátkom videu TU.