Famózna Petra Vlhová ovládla slalom v Levi aj v nedeľu, už je najúspešnejšia za polárnym kruhom

Slovenka Petra Vlhová je kráľovnou Levi. Vo fínskom stredisku vyhrala aj druhý slalom novej sezóny seriálu Svetového pohára 2021/2022 v alpskom lyžovaní, čím predviedla repete víťazného double z vlaňajška. Svoju najväčšiu rivalku a spolufavoritku Mikaelu Shiffrinovú z USA zdolala o 47 stotín a zopakovala triumf zo soboty. Tretia skončila opäť Nemka Lena Dürrová (+0,78 s). Na pódiu sa tak ocitli rovnaké lyžiarky a ešte aj v tom istom poradí ako deň predtým pri prvom slalome v Levi.

Kým v sobotu štartovala Vlhová v prvom kole ako druhá v poradí, tentoraz mala z elitnej skupiny štartové číslo sedem. Predviedla jazdu bez chýb a mala náskok 18 stotín sekundy. Aj druhé kolo zvládla výborne a rovnako najrýchlejšie, kým jej americká rivalka sa nevyhla zaváhaniu, a tak v konečnom účtovaní mala Liptáčka k dobru takmer pol sekundy. “Po tomto víkende milujem Levi! Bolo to veľmi náročné. V druhom kole mi to až tak nešlo, ale podarilo si mi zvíťaziť. Chcela by som sa poďakovať trénerovi a celému tímu, i rodine, lebo bez nich by som to nedokázala. Som naozaj tak veľmi šťastná, že ani neviem, čo mám povedať,” uviedla Petra Vlhová pre FIS tesne po pretekoch.

Vo fínskom stredisku vyhrala celkovo rekordne už päťkrát (2017, 2 x 2020, 2 x 2021), z toho štvrtýkrát za sebou, pričom o jedno prvenstvo tu prekonala Shiffrinovú. “Tieto štatistiky príliš nesledujem, ale určite sa z toho teším. Levi mi totiž prirástlo k srdcu, veď som tu vyhrala vlani i teraz dvakrát za sebou. Čo viac k tomu dodať, mám veľkú radosť,” poznamenala historicky najúspešnejšia lyžiarka na zjazdovke Levi za polárnym kruhom.

Vlhovej pribudol do zbierky ďalší živý sob, ktorý tradične býva hlavnou cenou pre víťazku. Opäť dostal meno po blízkej osobe, ktorá sa to dozvedela priamo počas rozhovoru pre Zväz slovenského lyžovania. “Bude sa volať Boris podľa môjho brata, ktorý je mojou obrovskou oporou. Stále je so mnou na štarte a podporuje ma,” prezradila slovenská hviezda, ktorá má už sobov s menami Igor, Lujza, Pepi a Michal: “Faktom je, že už tu mám malú sobiu farmu.”

Petra Vlhová si lepší vstup do sezóny nemohla priať. Po 3. mieste v októbrovom obrovskom slalome v rakúskom Söldene pridala dve slalomové víťazstvá vo fínskom Laponsku. Celkovo si vybojovala už svoj 22. triumf vo SP, z toho 14. v slalome a na konte má spolu 47 pódiových umiestnení (22 – 14 – 11). “Môj dnešný výkon hodnotím na jednotku, pretože som zvíťazila a každé víťazstvo je naozaj neskutočné. Predviedla som tu štyri výborné jazdy, dala som do toho všetko a napokon z toho boli dve víťazstvá. Vždy si verím, že podám najlepší výkon. Niekedy sa to podarí, inokedy to nevyjde. Som si istá mojím lyžovaním, preto si verím. Podala som najlepší výkon a vyhrala som,” povedala 26-ročná členka Niké Ski Teamu Vlha, pre ktorú nie je podstatný rozdiel v cieli medzi ňou a jej konkurentkami, hoci svoj náskok pred Shiffrinovou oproti sobote ešte zvýšila. “Čo k tomu povedať. Rozdiel je raz menší, inokedy väčší, ale ráta sa víťazstvo. Mňa zaujímajú čísla, či sú zelené v môj prospech, ale nie odstup. Dnes boli zelené a aký bol odstup, je úplne jedno.”

Vlhová pôsobí v doterajšom priebehu sezóny, ktorej vrcholom budú ZOH 2022 v čínskom Pekingu, suverénnym dojmom. “Mám pocit, že môj slalomový prejav je trochu iný, ale to neznamená, že lyžujem inak. Zmenila som tím, mám nového trénera, čo sa odzrkadľuje v tom, že sa cítim spokojnejšia, šťastnejšia a čo pokiaľ ide o moje telo, tak aj silnejšia. Keď sa to všetko spojí dokopy, tak to možno z diaľky vyzerá, že som zmenila štýl. Cítim sa fajn a som šťastná, že takto lyžujem.”

Zverenka švajčiarskeho trénera Maura Piniho, ktorá zo štyroch pretekov doterajšieho priebehu sezóny absolvovala tri, je so ziskom 260 bodov spoločne so Shiffrinovou na čele v celkovom hodnotení SP 2021/2022, v ktorom je obhajkyňou veľkého glóbusu z minulého súťažného ročníka. Slovenka je zároveň s plným počtom 200 bodov suverénnou líderkou poradia SP v slalome.