Skvelá Petra Vlhová opäť vyhrala slalom v Levi a má štvrtého soba

Petra Vlhová vyhrala v sobotu vo fínskom Levi prvý slalom seriálu Svetového pohára 2021/2022 v alpskom lyžovaní. Slovenka, ktorá sa na trať vydala s číslom 2, viedla už po prvom kole. Pred svojou najväčšou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou mala náskok 11 stotín sekundy. Ako posledná pretekárka na štarte druhého kola si svoju líderskú pozíciu opäť najrýchlejšou a prakticky bezchybnou jazdou udržala, pričom svoj náskok ešte zvýšila. Druhé miesto s odstupom 31 stotín sekundy obsadila americká spolufavoritka Mikaela Shiffrinová a na tretej pozícii s mankom 0,84 s sa umiestnila Lena Dürrová z Nemecka.

“Môj výkon hodnotím pozitívne. Zajazdila som presne tak, ako som chcela. Predviedla som dve vyrovnané jazdy a teším sa z ďalšieho víťazstva v Levi. Mám za sebou tri náročné tréningové týždne, ale vedeli sme, do čoho ideme. Naozaj sme urobili maximum pre to, aby som podala čo najlepší výkon a napokon to vyšlo, ale ešte pokračujeme,” uviedla Vlhová, ktorá najlepším spôsobom začala sezónu v tejto najtočivejšej disciplíne, a pridala aj hodnotenie jednotlivých jázd: “Úprimne, lepšie sa mi išlo asi druhé kolo. Aj prvé kolo som zajazdila dobre, ale predsa sú to prvé slalomové preteky v sezóne, a tak som nevedela, na čom som. Snažila som sa však vydať zo seba maximum a v druhom kole vylepšiť spodnú pasáž, pretože tam som niečo stratila. Druhé kolo sa mi potom išlo dobre. Dala som do toho maximum, čo sa vyplatilo a veľmi sa teším z víťazstva.”

Zverenka trénera Maura Piniho získala za svoj triumf vo fínskom Laponsku živého soba, ktorého tradične udeľujú víťazke. Predchádzajúce tri pomenovala Igor, Lujza a Pepi po otcovi, neterke a mentálnej trénerke. Aj v poradí štvrtý dostal meno po blízkej osobe. “Bude sa volať Michal po mojom priateľovi, ktorý je láskou môjho života. Je tu aj so mnou a sob poputuje k nemu,” prezradila celková víťazka SP z uplynulej sezóny, ktorá sa v počte víťazstiev v Levi vyrovnala Shiffrinovej. Tá zase v sobotu nevyužila šancu vyhrať v kariére 46. slalom v rámci SP, čím by sa zapísala do histórie, lebo by sa v počte triumfov v rámci jednej disciplíny vyrovnala legendárnemu Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi (46-krát vyhral v obrovskom slalome).

Vlhovej sa v Levi darí, aktuálne tam ťahá víťaznú šnúru v troch slalomoch za sebou. Vlani vo fínskom stredisku vyhrala obe súťaže v tejto disciplíne, v nedeľu bude mať šancu zopakovať tento úspech. “Samozrejme, po dnešnom víťazstve budú očakávania, ale v nedeľu sú nové preteky, v ktorých sa budem snažiť podať rovnaký výkon. Je to nový deň a môže to dopadnúť aj úplne inak, ale dám do toho všetko, aby to bolo čo najlepšie,” sľúbila slovenská hviezda.

Dvadsaťšesťročná Liptáčka sa za polárnym kruhom tešila z najvyššej priečky už štvrtýkrát (2017, 2x 2020, 2021), pričom na pódiu tam skončila po šiesty raz (4 – 1 – 1). Celkovo si vybojovala už svoj 21. triumf vo SP, z toho 13. v slalome a na konte má spolu 46 pódiových umiestnení (21 – 14 – 11).

Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu vstúpila do olympijskej sezóny tretím miestom v obrovskom slalome v rakúskom Söldene. Po zisku 100 bodov za víťazstvo v slalome má na konte dovedna už 160 bodov, čo zatiaľ stačí na 3. priečku s 20-bodovým odstupom na vedúcu ženu celkového poradia SP Shiffrinovú.