Lyžovanie na tráve v Jasenskej doline

Lyžovanie nie je len zimný šport. Spúšťať sa dole svahom sa dá aj mimo zimnej sezóny, keď namiesto bielej snehovej periny pokrýva kopce tráva. Práve na tomto zelenom povrchu sa ´odohráva´ lyžovanie na tráve. Jeho opätovný rozvoj je zámerom aj Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

Nové centrum tohto odvetvia lyžovania sa rysuje v Jasenskej doline vo Veľkej Fatre, kde by sa počas víkendu mala uskutočniť zaujímavá akcia na jeho podporu. „Jasenskú dolinu nám sprostredkovala Janka Štaffenová zo ZSL. Najskôr sme tam išli posúdiť, či je tamojší kopec vhodný na tento druh lyžovania. V minulosti sa tam lyžovalo na tráve. Keď sme pred štyri – piatimi rokmi začínali s dcérou, tak sme obchádzali rôzne kopce a Jasenskú dolinu som poznal, preto som bol presvedčený, že to bude v poriadku. To sa aj potvrdilo a zhodli sme sa, že je to vhodné prostredie na lyžovanie na tráve. Je to dobrá správa, lebo všade, kam prídeme, sú nutné úpravy terénu. Tu sú potrebné len menšie. Hlinový podklad bez kameňov, žiadne väčšie diery či nerovnosti, čo znamená prakticky okamžitú použiteľnosť,“ uviedol Ľuboš Suchý, ktorý sa rozhodol pripraviť v Jasenskej doline počas víkendu prvý skúšobný tréning: „Ak nám to počasie dovolí, keďže podľa predpovede by malo pršať. Počas dažďa sa dá lyžovať tak, ako keď v zime sneží. V prípade prívalových búrok s bleskami by už išlo o bezpečnosť. Či to bude v sobotu alebo v nedeľu, sa rozhodneme v závere týždňa podľa predpovede. Ak by bol záujem z radov klubov, boli by sme radi, keby nám o tom dopredu dali vedieť.“

Záujemcov zasvätia do tajov lyžovania na tráve, požičajú výstroj a dajú cenné rady na začiatok. „V prvom rade je naším zámerom kopec odskúšať, či by sa na ňom mohli uskutočniť preteky Slovenského pohára. Totiž hľadajú sa centrá, kde by sa dalo súťažiť na tráve. Skúšobný tréning je potom aj pozvánka na prezentáciu, keď chceme tento šport priblížiť ostatným klubom a lyžiarom a do tretice chceme oživiť lyžovanie na tráve v Jasenskej doline,“ prezradil cieľ víkendovej akcie Suchý. Lyžiarsky inštruktor, rozhodca druhého stupňa a najmä zanietenec vidí v tomto stredisku perspektívu. „Do budúcnosti, ak by bol záujem, ochota, podpora i možnosti, tak by sa Jasenská dolina mohla stať centrom lyžovania na tráve na strednom, ale možno aj na celom Slovensku,“ tvrdí Suchý, podľa ktorého by sa tu mohli konať aj medzinárodné preteky. „Kopec má parametre nielen na technické disciplíny ako je slalom, ale aj na špeciálne – obrovský slalom a super G, ktoré sa tiež jazdia na tráve. Po homologizácii Medzinárodnou lyžiarskou federáciou by sa tu dali organizovať súťaže pod gesciou FIS.“

Lyžovanie na tráve malo v minulosti na Slovensku tradíciu. K nám sa chodili učiť aj Česi. Po dlhoročnej stagnácii sa situácia zmenila a v súčasnosti je to presne naopak. Slováci chodia do ČR, kde štartujú aj v seriáli Českého pohára. Je tam viacero využívaných kopcov, klubov s lyžiarmi na tráve počnúc najmenšími a končiac juniormi a dospelými, ktorí dokážu nosiť cenné kovy z majstrovstiev sveta či z podujatí Svetového pohára, čím pomáhajú dodávať tomuto športu prestíž a starajú sa o jeho progres. „My sme vzájomnú spoluprácu už rozbehli vlani. Naši lyžiari chodili na súťaže do ČR, aby sa mali s kým porovnávať. Tam ich brali ako svojich. Dva roky dozadu sme sa rozhodli, že im to chceme nejako opätovať a pridelili nám jedny preteky ČP. Popritom sme vlani v lete zorganizovali aj Slovenský pohár v stredisku Brestová pri Zvolene. Namiesto desiatich pretekárov sme mali zrazu osemdesiat a hneď to malo inú atmosféru. Teraz vyskúšame Jasenskú dolinu a potom zistíme, či by nám ešte mohli prideliť termín, keďže kalendár je už hotový, aj v tomto roku,“ priblížil Suchý.

Na Slovensku sa v súčasnosti venuje lyžovaniu na tráve do 20 pretekárov od detí po juniorov, zastúpenie v kategórii dospelých nemáme, hoci v minulosti sme mali majsterku sveta a víťazku seriálu Svetového pohára Barbaru Míkovú. Lyžovanie na tráve sa aktuálne dá robiť pri Piešťanoch, Poprade, Žiari nad Hronom, Brestovej pri Zvolene a teraz aj v Jasenskej doline. Aj v záujme ZSL je vytvoriť tam stredisko vhodné pre lyžovanie na tráve a výchovu detí, z ktorých by sa mohli stať reprezentanti SR. „Keď sa organizujú niekoľkodňové kempy pre deti, je potrebná aj infraštruktúra so zázemím a lanovkou či vlekom. Do budúcnosti by práve toto mohlo byť v Jasenskej doline, ale je k tomu ešte ďaleká cesta, ale treba začať. Aj Česi išli postupne a z roka na rok rástla ich členská základňa,“ poznamenal Suchý, ktorý hľadal letné vyplnenie tréningového procesu pre dcéru, a tak prišlo aj na lyžovanie na tráve. Lyžiarsky nadšenec pochádza zo Žiaru nad Hronom, kde po istom čase našli neďaleko vhodnú lúku na tréning aj pre nových adeptov lyžovania na tráve. Starajú sa o ňu, a tak ju môžu aj využívať. A najmä po troch rokoch tréningu pri Piešťanoch im odpadlo dlhé cestovanie.

„Takisto ako v zime je aj v lete okrem klasických tréningov lyžovania potrebné pracovať s deťmi v oblastiach gymnastiky či každodenných návykov k športovej činnosti, a to rôznorodej od bicykla, kolobežiek, loptových hier či koordinačných cvičení. Všetko sa počíta. Keďže na tréningoch sa stretávame z viacerých strán a miest, tak túto činnosť koordinujeme. Okrem toho na tréningoch už lyžujeme. Po vzore kolegov z ČR je však potrebné pracovať s deťmi aj na sústredeniach, kde za tri dni nacvičia viac ako na samostatných tréningoch, okrem toho sa jeden od druhého učia, potiahnu sa a musia si aj navzájom pomáhať. Preto aj v dnešnej dobe hľadáme možnosti na tieto aktivity a vyzerá to tak, že sa nám tento rok podaria minimálne jeden – dva výjazdy za spoločným lyžovaním. Donedávna nám krížila plány pandémia koronavírusu. Dnes už vieme, že do dvoch týždňov nás čaká prvá previerka s českou konkurenciou, ktorá podľa toho, čo vidíme, nezaháľala a ide míľovými krokmi vpred,“ dodal Ľuboš Suchý.