Spolupráca, rozvoj, podpora a propagácia sú víziou sekcie moderných disciplín

Zväz slovenského lyžovania (ZSL) má aj sekciu tzv. moderných disciplín (ski cross, snowboard cross, alpský snowboarding, slopestyle, big air, moguls, aerials, freeride, skki-trikke). „Víziou celej sekcie je podnietiť komunity v jednotlivých disciplínach ku vzájomnej spolupráci a rozvoju, rozširovaní členskej základne, počtu aktívnych pretekárov a podpore navrhovanej reprezentácie, takisto ako aj talentovanej mládeže,“ uviedol manažér sekcie MD Ján Jakubčo.

V spolupráci s bývalými úspešnými športovcami z komunity moderných disciplín hľadajú nové možnosti podpory mládeže a propagácie týchto športov. „V park & pipe (slopestyle, big air) a freeride je prvoradým cieľom zastrešiť komunitu mládeže, ktorá nie je organizovaná, pod Zväz slovenského lyžovania. Vypracováva sa stratégia, ktorou by ZSL vedel osloviť tieto komunity,“ pokračoval Jakubčo a naznačil aj chystané novinky: „Pripravuje sa viacero súťaží, z ktorých niektoré budú mať na Slovensku premiéru. V príprave je Slovakia Freestyle Cup, ktorého jednotlivé kolá v disciplínach slopestyle a big air by mali byť čoskoro zverejnené. ZSL bude zastrešovať medzinárodne významné freeridové podujatie Jasna Adrenalin. Okrem toho v spolupráci s organizátormi tohto podujatia nachádzame možnosti ako zorganizovať historicky prvý Slovenský pohár vo freeride. Chceme tak podchytiť freeridovú mládež, ktorá by sa každoročne stretávala na celoštátnych pretekoch a z nej do budúcna podporiť nové talenty, ktoré by sa mohli zúčastňovať na svetovom seriáli Freeride World Qualifier a Freeride World Tour.“

Novinkou je taktiež disciplína skki-trikke, ktorá si postupne získava svojich priaznivcov. Jazdí sa na akoby trojkolke s lyžami. „Je to nový a zatiaľ menej známy šport. ZSL v spolupráci s nadšencami skki-trikke na Slovensku vytvára súťaž, ktorá by mohla mať regionálny, neskôr medzinárodný charakter, minimálne na vyšehradskej úrovni. Taktiež sa pripravuje stratégia vytvorenia komunity aerials, ktorá na Slovensku zatiaľ chýba,“ poznamenal manažér sekcie MD.

Tá už navrhla zaradenie vrcholových a talentovaných športovcov do reprezentačného družstva, ktoré schvaľuje Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Reprezentanti z tzv. moderných disciplín majú pred nadchádzajúcim súťažným ročníkom ambície spojené aj s medzinárodnými podujatiami, nevynímajúc zimné olympijské hry. „Tešíme sa zo začiatku úspešnej spolupráce popredných športovcov moderných disciplín, ktorých podporujeme v ich príprave na blížiacu sa sezónu. Konkrétne alpský snowboardista Matej Bačo, jazdec seriálu Svetového pohára, ktorý sa už v plnom prúde pripravuje na splnenie cieľa – vybojovanie si účasti na ZOH 2022 v Pekingu. Ďalej je to skupina pretekárov v ski crosse pod vedením Jána Sanitrára st., ktorí chcú zopakovať kvalitné výsledky z minuloročných MSJ. Vo freeride máme nášho zástupcu Jána Tajboša, ktorý sa chce v nasledujúcej sezóne kvalifikovať do seriálu Freeride World Tour, čo je ekvivalent Svetového pohára FIS,“ prezradil Jakubčo, ktorý by chcel, aby kluby boli motivované: „Dokončujeme súťažný poriadok, jeho technické špecifikácie a nominačné a kvalifikačné kritériá. Navrhujeme alfanumerický vzorec pre podporu klubov na základe rôznych motivačných kritérií, aby za kvalitnú a usilovnú prácu boli kluby a tým aj športovci náležite odmenení.“