Žampovci bodovali v Alta Badii, Adam v nedeľu 25. a Andreas v pondelok 23., Bendik sa zlepšil vo Val Gardene

Slovenskí reprezentanti v zjazdovom lyžovaní bodovali v oboch obrovských slalomoch mužov v rámci Svetového pohára 2021/2022 v talianskej Alta Badii. Súrodenci Žampovci si svoje úspechy podelili. V nedeľu na zjazdovke Gran Risa obsadil Adam Žampa 25. pozíciu, čím si o priečku vylepšil svoj najlepší výsledok v aktuálnom ročníku z francúzskeho Val d´Isere (okrem toho bol ešte 28. v rakúskom Söldene).

V úvodnom kole zajazdil 14. najlepší čas, keď za Francúzom Mathieuom Faivrem zaostal o 1,07 sekundy. V druhom kole bol 28., čo v súčte znamenalo pokles o jedenásť stupienkov, pričom na víťazného Nóra Henrika Kristoffersena mal manko 2,07 s. „Získal som ďalšie body a dosiahol som ďalšie super umiestnenie, aj keď som mal na oveľa viac. V prvom kole to bola v mojom podaní solídna jazda s odstupom iba jednej sekundy, takisto aj v druhom kole to bola veľmi dobrá jazda, v ktorej som predviedol skoro v celej časti, že patrím do najlepšej desiatky. Žiaľ, pred cieľom som urobil chybu a v mužskom lyžovaní si človek nemôže dovoliť nijaké zaváhanie. Tu sa nič neodpúšťa. Nevadí, body sú na mojom konte,“ zhodnotil svoje nedeľňajšie vystúpenie 31-ročný Adam Žampa.

Jeho bratovi Andreasovi o jednu jedinú stotinu sekundy ušiel postup medzi elitnú tridsiatku do 2. kola, keď v 1. kole obsadil 31. priečku.

V pondelok si to bratia vymenili. Viac sa darilo Andreasovi Žampovi, ktorý prvýkrát v aktuálnej sezóne SP zabodoval, keď mu v obrovskom slalome patrila konečná 23. pozícia, za čo získal osem bodov do hodnotenia. Nadviazal tak na svoje vystúpenie v Alta Badii spred roka, keď bol 27.

Dvadsaťosemročný Tatranec zajazdil v 1. kola 28. najlepší čas, pričom bol o 3,14 s pomalší ako vedúci Švajčiar Marco Odermatt. V druhom však slovenský lyžiar predviedol siedmu najlepšiu jazdu, čo ho v súčte posunulo o päť postov vyššie a jeho odstup na víťazného Odermatta predstavoval 3,02 s. „Som rád, že som prvýkrát v tejto sezóne v cieli na bodovanej pozícii. V druhom kole som dal do toho všetko. Trochu ma pošmyklo na vnútornej lyži v hornej časti, ale odvtedy to bola skvelá jazda. Som šťastný, že som si dal takýto vianočný darček. Mrzí ma trochu, že ako bratia sme v Alta Badii mali smolu. V nedeľu som bol ja tridsiaty prvý o jednu stotinku a dnes som zasa z bodovaných miest ja vytlačil Adama. Zvyčajne neriešim, keď sa ma ľudia pýtajú na súrodenecké súboje s Adamom, ale dnes ma mrzí, že sme nemohli obaja bodovať… Verím, že sa nám to podarí v Adelbodene a neskôr aj na zimných olympijských hrách v Pekingu dosiahneme obaja čo najlepší výsledok,“ uviedol Andreas Žampa, pre ktorého je to piaty najlepší výsledok kariéry vo Svetovom pohári. Dosiahol ho s vysokým štartovým číslom 51. Jeho najlepším výsledkom 18. priečka je spred takmer štyroch rokov zo švajčiarskeho Adelbodenu.

Adamovi Žampovi sa v pondelok prihodilo to isté, čo Andreasovi deň predtým. Účasť v 2. kole mu ušla iba o jedno miesto (31.), chýbali mu dve stotiny sekundy. „Postup mi unikol tesne. Vôbec mi neprekáža, že ma vytlačil práve Andy. Som rád, že sa konečne dostal do 2. kola, pretože už veľmi dlho na to má. Ja som išiel vo vrchnej časti fajn, potom prišla chyba, ktorá ma vyhodila z rytmu. Dnes bol sneh trochu agresívny a nesadlo mi to. Žiaľ, strata bola dosť výrazná,“ poznamenal Adam Žampa.

V celkovej klasifikácii SP figuruje Adam so 14 bodmi na 92. a Andreas s 8 na 107. pozícii. V priebežnom poradí hodnotení disciplíny sa Žampovci nachádzajú vo štvrtej desiatke na 31., resp. 39. mieste.

V rámci Svetového pohára bol počas víkendu v akcii aj Martin Bendik, ktorý v zjazde v talianskej Val Gardene skončil na 57. mieste, teda o dve priečky vyššie ako koncom novembra na podujatí rovnakého ranku v kanadskom Lake Louise. „Užil som si to. Takmer 3,5 km dlhý zjazd plný skokov, dovedna 300 metrov vo vzduchu, priemerná rýchlosť 100 km/h a maximálna rýchlosť 120 km/h. Neuveriteľný 60-metrový skok ´Camel jump´ a technická pasáž ´Casliat´, aj to je zjazdovka Saslong vo Val Gardene. Z mojej strany som dal do toho maximum, ale verím, že tvrdou prácou napredujem, pretože oproti minulému roku, keď som mal na rovnakej trati manko 5,65 sekundy, tak to teraz bolo 4,28 sekundy a vynieslo mi to moje druhé sezónne najlepšie FIS body 43,70. Sú to malé, ale isté kroky vpred. Ďakujem za výborne pripravené lyže môjmu bratovi-servisákovi Petrovi, tiež za výborne pripravené moje telo na toto rodeo mojej fyzioterapeutke Julii Stephanii Krainz a kondičnému trénerovi Ivanovi Bednárovi. Veľmi dobrá prípravu odviedol aj môj tréner Ján Hudeca. Slovenským fanúšikom ďakujem výbornú atmosféru na štarte a v cieli,“ zhrnul svoje účinkovanie v Taliansku Martin Bendik.